Timber by www.emsien3.com EMSIEN-3 Ltd

telefon +48 609387276 mapa ul. Rodzinna 41, 57-300 Kłodzko

Mięśnie to największe narządy ciała. Są w stanie dość szybko odzyskać sprawność po urazie. W pewnych warunkach dochodzi jednak do powstawania w nich struktur, które stają się na długo źródłem bólu. Ból pochodzący z punktów spustowych bywa często mylony z neuralgiami, np. z zapaleniem nerwu kulszowego lub bólem pochodzącym od przepukliny krążka międzykręgowego. Punkty te powszechnie występują w mięśniach obręczy barkowej, biodrowej, a także mięśniach przykręgosłupowych. Bywają „latentne”, a więc niejako uśpione. W pewnych warunkach uaktywniają się i stają się źródłem bólu. Ból, który powodują, ma szczególne cechy, a nawet typowy zakres promieniowania, czyli rozchodzenia się, nieraz bardzo odległy od swego źródła.

MTP maja inną niż otaczające mięśnie aktywność elektryczną (Hubbard &Berkoff 1993), a także inną wrażliwość na substancje chemiczne odpowiedzialne za powstawanie bólu. Punkty te można  znaleźć przy życiu palców rąk. Wymaga to wiedzy i doświadczenia. Wiele z nich pokrywa się z punktami używanymi w tradycyjnej akupunkturze chińskiej. Jedną z metod używanych w leczeniu MTP jest tzw "western medical acupuncture" albo "dry needling” (dosłownie: “suche igłowanie”). Metoda ta polega na drażnieniu MTP przy pomocy specjalnych igieł. Punkty te można leczyć także na wiele innych sposobów w tym poprzez iniekcje środków znieczulających, soli fizjologicznej, sterydów nadnerczowych lub innych substancji. Ta ostatnia forma leczenia MTP bywa określana jako “wet needling” (dosłownie: “igłowanie wilgotne”).

Skąd pochodzi przeciwbólowy efekt akupunktury? Jest wiele teorii działania “igieł”.

Oto kilka najważniejszych:

  1. Znieczulenie segmentarne: opiera się na działaniu urazu spowodowanego przez igły na struktury rogów tylnych rdzenia przedłużonego. Tak powstały bodziec ma hamować bodźce bólowe dochodzące do rdzenia z miejsca urazu. Przypomina to efekt ucisku lub masażu na miejsce urazu. Czy to nie zdumiewające, że kiedy masujemy bolesne miejsce na nodze, ból po chwili staje się mniej dotkliwy? Podobnie, lecz znacznie silniej działa ta metoda.
  2. Znieczulenie poza segmentarne, daje słabszy efekt niż znieczulenie segmentarne, ma jednak większy zasięg. Przypomina efekt, jaki daje silny bodziec psychiczny na odczuwanie wrażeń bólowych.  Sportowcy bardzo często uświadamiają sobie bolesne urazy dopiero po zakończeniu rywalizacji. Emocje, a dokładniej bodźce z nich płynące powodują, że nie odczuwamy bólu przez wiele godzin.
  3. Wpływ endorfin. Wykazano, że nalokson, który silnie blokuje receptory opioidowe (dzięki nim działają leki takie jak morfina) i hamuje działanie przeciwbólowe tych leków, osłabia także przeciwbólowe działanie akupunktury. Można więc przypuszczać, że akupunktura stymuluje wytwarzanie endorfin, które są naturalnymi substancjami hamującymi ból w ustroju.

Jesteśmy też tutaj: