Timber by www.emsien3.com EMSIEN-3 Ltd

telefon +48 609387276 mapa ul. Rodzinna 41, 57-300 Kłodzko

TFM ( transverse friction massage) głęboki masaż poprzeczny

Masaż poprzeczny jest techniką oddziaływania na tkanki miękkie, w tym mięśnie i ścięgna. Aplikuje się go precyzyjnie na małe obszary uszkodzonych mięśni i ścięgien, poprzecznie do ich przebiegu. Jego zastosowanie ma na celu zmniejszenie bólu, podniesienie ruchomości tkanek i wprowadzenie przekrwienia do określonego obszaru.

W Polsce stosowana rzadko, jest bardzo popularną techniką wśród fizjoterapeutów w Wielkiej Brytanii. Stosuje się go zarówno w leczeniu świeżych urazów sportowych, jak również przewlekłych entezopatii i bólów pochodzenia mięśniowego. Najczęstsze zastosowania TFM to łokieć tenisisty, golfisty, entezopatie przyczepów stożka rotatorów (częste przyczyny bolesnego barku), zespół De Quervain, uraz więzadeł stawu skokowego ( skręcenie stawu skokowego), uraz więzadeł pobocznych kolana, entezopatia więzadła podrzepkowego, entezopatia ścięgna Achillesa, urazy sportowe mięśni i więzadeł.

Stanowi bardzo cenne uzupełnienie wielu technik leczenia dysfunkcji w układzie ruchu, np. mobilizacji, leczenia punktów spustowych. Przynosi bardzo często zaskakująco szybką ulgę w bólu. Teoria “bramki bólowej” (Malzack & Wall theory, 1965) pozwala na wyjaśnienie działania tej i innych metod leczenia tkanek miękkich. Głęboki masaż stymuluje mechanoreceptory niskiego progu oraz włókna A beta, które powodują tzw. “presynaptyczne hamowanie” przewodzenia bodźców bólowych. Włókna A beta przewodzą impulsy szybciej niż przewodzony jest bodziec bólowy. Powodują niejako „zamknięcie” bramki bólowej, nie dopuszczając do recepcji bólu.

Jesteśmy też tutaj: